Menu

St Matthew’s C of E Primary School

“...encouraging, comforting and urging you to live lives worthy of God.” (1 Thessalonians 2:11-12)

Home Page

St Matthew’s C of E Primary School

“...encouraging, comforting and urging you to live lives worthy of God.” (1 Thessalonians 2:11-12)

Home Page

Governors

Welcome to our Governors’ section.

 

Please find below details of how our Governing body is structured, including the names, categories, responsibilities and terms of appointment for each Governor.

 

We have also provided a Register of Governor Interests and an Annual Statement of Issues for your information.

The Governing Body at St Matthews plays an important role in shaping the strategic direction of the school, we hold Management to account and monitor and evaluate performance.

 

As Governors we set aims and objectives to ensure the school has high expectations and promotes quality teaching to ensure every pupil reaches their full potential.

 

We have 14 serving Governors who make up three committees, which are Finance & Staffing, Standards & Outcomes and Pastoral, Spiritual & Safeguarding. These committees and the Full Governing Body meet at least once a school term.

 

All Governors are volunteers with a specific area of expertise who share the same high aspirations for your Children. We hope we come across as friendly and approachable and welcome feedback in order to strengthen what we do well and improve where we fall short.

 

Name

Governor Category

Term

Date of
Appointment

Expiry

Personal

Interests

Business

Interests

Mrs Bridget Meehan

Local Authority Governor

4 Years

29/10/2017

28/10/2021

None

None

Mr Martin Moore

Headteacher

Ongoing

01/01/2016

Ongoing

None

None

Reverend David Penny

Foundation Ex-Officio

Ongoing

01/01/2005

Ongoing

None

None

Mr Mark Allen

Foundation Governors

4 Years

04/06/2019

03/06/2023

Yes

None

Ms Hannah Currin

Foundation Governors

4 Years

09/09/2019

08/09/2023

Yes

None

Mr Andrew Cursham

Foundation Governors

4 Years

12/03/2021

11/03/2025

TBC

 

Mrs Sybil Lamb

Foundation Governors

4 Years

01/09/2020

31/08/2024

Yes

None

Mrs Pamela Lord

Foundation Governors

4 Years

06/02/2019

05/02/2023

Yes

None

Mrs Valerie Prestwich

Foundation Governors

4 Years

02/12/2020

01/12/2024

TBC

 

Mrs Vanessa Ablott

Parent Governor

4 Years

05/06/2019

04/06/2023

Yes

None

Mr David Renfrew

Parent Governor

4 Years

31/12/2017

30/12/2021

Yes

Yes

Mrs Kelly Eyres

Staff Governor

4 Years

01/06/2017

31/05/2021

None

None

  Attendance 2020 - 2021

 

Name

Governor Category

Attendance at Full Governing Body Meetings

Mrs Bridget Meehan

Local Authority Governor

2/2

Mr Martin Moore

Headteacher

2/2

Reverend David Penny

Foundation Ex-Officio

2/2

Mr Mark Allen

Foundation Governors

2/2

Ms Hannah Currin

Foundation Governors

2/2

Mr Andrew Cursham

Foundation Governors

1/2

Mrs Sybil Lamb

Foundation Governors

2/2

Mrs Pamela Lord

Foundation Governors

1/2

Mrs Valerie Prestwich

Foundation Governors

1/2

Mrs Vanessa Ablott

Parent Governor

1/2

Mr David Renfrew

Parent Governor

2/2

Mrs Kelly Eyres

Staff Governor

1/2

Top